DÜNYANIN EN İLGİNÇ YERLERİ...

 

1. Büyük Kanyon (Grand Canyon) Colorado, ABD: Büyük Kanyon 320 km uzunluğunda ve 25 km genişliğindedir. Gün içinde güneş ışığının geliş açısına göre tortul tabakasının renginin değişmesi kanyona ilginç bir güzellik katar.


2. And Dağları (Andes Mountains), Arjantin: And Dağları, ziyaretçilerini daima kendisine hayran bırakmıştır. Zirveye çıktığınızda belki kaslarınız ağrımaya başlayabilir ama düşünceleriniz bir kuş kadar özgür olacaktır.


3. Uluru (Ayers Rock), Avustralya: Avustralya’nın ortasında büyük, yekpare bir kayadır. Uluru yerli dilinde ‘büyük çakıltaşı’ anlamına gelmektedir. 3.6 km uzunluğunda ve 348 metre yüksekliğindedir. Çevresi 9.4 km’dir. Yılın ve günün farklı zamanlarında farklı renklere bürünmektedir.


4. Victoria Şelaleleri, Zimbabwe: Dünyanın en etkileyici şelalelerinden biridir. Zambia ve Zimbabwe sınırındadır. 1.6 km genişliğindedir ve su 53 metre yükseklikten düşmektedir. Şelalenin sesi 40 km uzaklıktan duyulmaktadır.


5. Niagara Şelaleleri, Kanada: Şelale Kanada’nın en popüler turist merkezlerinden biridir. Yarımay şeklinde yay gibi uzanmıştır. 54 metre yüksekliği vardır.


6. Kara Ormanlar (Black Forest), Almanya: ‘Kara’ ismi her ne kadar insanın aklına iyi şeyler getirmese de isim sizi yanıltmasın. Kara Ormanı Almanya’nın en güzel yerlerinden birisidir. Orman, Fransa ve İsviçre’ye komşudur.


7. Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), Avustralya: Burası, uzaydan görülebilen biyolojik varlıkların bulunduğu tek yerdir. Quensland Sahilleri boyunca 2000 km uzanmıştır. Resif dünyanın en büyük ve karmaşık mercan kayalıklarını barındırmaktadır.


8. Belize, Belize: Orta Amerika’nın merkezinde ve Guatemala ve Meksika arasında bulunan Belize, Karayiblerin en iyi dalış olanaklarını sunmaktadır. Avustralya’dan sonra ikinci büyük mercan kayalıklarına sahiptir.


9. Kruger Milli Parkı, Güney Afrika: Güney Afrika’nın vahşi hayatı gözler önüne seren başlıca yeridir. En eski, en büyük ve en meşhur milli parktır. 19.000 km2’lik bir alanı üzerine kurulmuştur. 350 km uzunluğunda ve 60 km genişliğindedir. 147 memeli hayvan türleri ve 500’ün üzerinde kuş cinsleri vardır. 100 çeşit sürüngenleri de barındırmaktadır.


10. Igua Şelalesi, Brezilya-Arjantin: Igua Şelalesi, Igua Milli Park sınırları içerisindedir. Brezilya ve Arjantin sınırında bulunan şelale at nalı şeklinde olup 2.700 metre genişliğindedir. Su 72 metre yükseklikten düşmektedir.


11. Rocky Dağları, Kanada: Dünyanın eşsiz güzelliklerini barındırmaktadır. Duvar resimlerinin çoğu bu bölgeden çekilmektedir.


12. Lugano, İsviçre: Lugano İsviçre’nin güney doğusunda Ticino bölgesindedir. San Salvatore dağının zirvesinden mükemmel bir görünmektedir. Teleferik ile çıkılabilmektedir[alıntı]

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !